INFOLINIA
TURYSTYCZNA
7.00 - 22.00
32 30 88888
dla wszystkich dzwoniących
w tym dla telefonów komórkowych
oraz dzwoniących z zagranicy
Zagubiony lub zniszczony bagaż - co robić?
Dodano dnia 11.08.2017, 14:32
Gdy bagaż ulegnie uszkodzeniu lub zaginie w podróży liniami lotniczymi podczas podróży z kraju Unii Europejskiej do jakiegokolwiek portu na świecie, mamy prawo do odszkodowania. Swoje roszczenie powinniśmy zgłosić nie później niż 7 dni

Gdy bagaż ulegnie uszkodzeniu lub zaginie w podróży liniami lotniczymi podczas podróży z kraju Unii Europejskiej do jakiegokolwiek portu na świecie, mamy prawo do odszkodowania. Swoje roszczenie powinniśmy zgłosić nie później niż 7 dni od daty odbioru uszkodzonego bagażu, a w przypadku bagażu opóźnionego, nie później niż 21 dni od daty jego odbioru. Jeśli bagaż zagubił inny przewoźnik niż ten, z który sprzedał bilet, to możemy dokonać wyboru, od którego z nich chcemy żądać odszkodowania.

Jeśli po odebraniu bagażu zauważymy, że jest on uszkodzony, należy najlepiej niezwłocznie zgłosić się w Biurze Zagubionego Bagażu w hali przylotów. Jeśli to możliwe trzeba sprawdzić, czy w bagażu niczego nie brakuje, przygotować odcinek biletu lotniczego do którego zazwyczaj przyklejony jest kwit bagażowy. Pracownik działu reklamacji przygotuje niezbędne formalności, dalej w tej sprawie będzie się z nami kontaktował przedstawiciel linii lotniczych.

Jeśli po przylocie nasz bagaż nie będzie znajdował się na pasie, należy najlepiej niezwłocznie zgłosić się w Biurze Zagubionego Bagażu w hali przylotów, również przygotować kwit bagażowy oraz odcinek biletu lotniczego. Na podstawie podanych informacji pracownik biura sporządzi protokół PIR. Zostanie on wprowadzony do systemu centralnego. W chwili, kiedy bagaż dotrze na lotnisko skontaktuje się z nami pracownik służby rozwożącej bagaże i dostarczy go pod wskazany adres. Bagaż zostanie przekazany w zamian za naszą kopię protokołu. Jeśli bagaż nie zostanie odnaleziony, mimo że dzieje się tak niezwykle rzadko, otrzymamy wskazówki, jakie kroki należy podjąć w kontaktach z odpowiedzialnymi liniami lotniczymi.

Sprawy zagubionego lub zniszczonego bagażu reguluje Konwencja Montrealska. Linie lotnicze nie chcą brać odpowiedzialności za cenne rzeczy pasażerów, najczęściej wyliczają ograniczenia w swoich regulaminach, dlatego przed podróżą warto zapoznać się z warunkami przewozu i pamiętac że przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za przewożone w bagażu rzeczy łatwo tłukące się i łatwo psujące się oraz za pieniądze, biżuterię i inne przedmioty wartościowe itp. Przewóz tych przedmiotów odbywa się na wyłączne ryzyko i odpowiedzialność pasażera. W ruchu międzynarodowym odpowiedzialność przewoźnika w przypadku szkody w bagażu rejestrowanym ograniczona jest do kwoty 20 USD za 1 kilogram.

Podstawa prawna:

rozporządzenie (WE) nr 889/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2027/97: Dz. U. L 140 z dnia 30 maja 2002 r. (włączające konwencję montrealską do prawa UE w zakresie ujednolicenia niektórych przepisów dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, Dz. U. L 194 z 18 lipca 2001 r.).